Typy brýlových čoček

STÁLOBAREVNÉ sluneční brýlové čočky

Barevné

To je v podstatě základní provedení sluneční brýlové čočky. Vybrat si můžete jak odstín (nejčastěji šedá, hnědá, zelená), tak intenzitu zabarvení (většinou 50%, 75% nebo 85%, přičemž toto číslo udává množství světla zadrženého čočkou). Čočky jsou zabarveny celoplošně nebo tzv. gradal (horní část čočky je tmavší než spodní). A určitě stojí za zmínku i možnost obarvení čočky dle vzoru, doplněné např. zrcadlovou vrstvou.

Polarizační

Toto je nejlepší volba pro sluneční brýle, a to zejména pro řidiče, rybáře, lyžaře, vyznavače vodních sportů a všech ostatních, kteří se potýkají s nepříjemnými odlesky od vodorovných ploch. Polarizační čočky eliminují oslňující horizontální odlesky, zvyšují kontrast barev a tím zdokonalují ostrost vidění. Polarizační filtr je možné si představit jako mřížku, která propustí pouze světlo se shodnou polarizací jako je natočení mřížky. Pokud máte citlivý zrak a vadí Vám oslňující odlesky, pak jistě oceníte výhody polarizačních brýlových čoček.

Samozabarvovací sluneční brýlové čočky Drivewear

Tyto čočky nabízejí unikátní spojení samozabarvovací a zároveň polarizační vrstvy. Jak název napovídá, byly vyvinuty především pro řidiče, ale jejich skvělé vlastnosti určitě ocení nejen oni.
V neaktivní fázi jsou čočky zabarveny pouze polarizačním filtrem na 63% (nejsvětlejší) a jejich barva je žlutozelená. Zjasní Vám vidění v mlze a za snížené viditelnosti.
Reakcí na viditelné světlo se čočky zabarví na 75% a barva se změní na měděnou. Právě tato funkce dělá z těchto čoček něco vyjímečného, protože všechny dosavadní samozabarvovací čočky se barvily pouze vlivem UV záření. Tím pádem v autě nedosahovaly potřebné intenzity zabarvení, jelikož čelní okno většinu UV záření odfiltruje. Tato skutečnost ale čočkám DRIVEWEAR vůbec nevadí a i za volantem Vám poskytnou dostatečnou ochranu před oslněním. Vlivem UV záření dosáhnou čočky DRIVEWEAR maximálního zabarvení až 88%. Jejich barva je červenohnědá. Pokud se chcete dozvědět o čočkách DRIVEWEAR něco víc, neváhejte navštívit speciální webové stránky www.drivewear.cz nebo www.drivewearlens.com. A nebo použijte odkaz na stránky ČT1, kde se v pořadu Auto Moto Styl hovoří o čočkách Drivewear.

Tímto nabídka možností slunečních čoček končí.

A teď se možná ptáte, kde jsou klasické samozabarvovací čočky?
Jsou tu, ale patří do jiné kategorie. Nejsou to typické sluneční čočky, ale spíše

 

Čočky na každodenní používání s možností zabarvení

TRANSITIONS VI

Toto je klasická plastová samozabarvovací čočka, která se barví vlivem UV záření a nabízí optimální rovnováhu mezi čirostí uvnitř, zatmavením venku a vysokou rychlostí deaktivace. V porovnání s následujícími dvěma typy Transitions XTRActive a VANTAGE je v místnosti nejsvětlejší.

TRANSITIONS VII

Je nejnovější univerzální samozabarvovací čočka s technologií Chromea7, která postupně nahradí typ Transitions VI. Je to zatím nejvyváženější každodenní brýlová čočka s ještě vyšší rychlostí zabarvování (a odbarvování) a čirostí v místnosti. V porovnání s dosavadními Transitions VI lépe reaguje na nepřímý sluneční svit a lépe se zabarvuje v horkých letních dnech.

TRANSITIONS XTRActive

Toto jsou nejtmavší čočky Transitions. Jsou navrženy tak, aby byly venku mimořádně tmavé, uvnitř měly příjemné zabarvení (cca 11%) a aktivovaly se na přiměřené zatmavení i za předním sklem automobilu.

TRANSITIONS VANTAGE

Transitions VANTAGE jsou žhavou novinkou! Jsou to samozabarvovací plastové čočky s proměnlivou polarizací. Jsou to první čočky nového typu Transitions, které se při vystavení UV záření ztmavují a polarizují. Polarizační účinnost se pohybuje mezi 0% a 89% v závislosti na množství UV záření a teplotě. Polarizace začíná být účinná zhruba při zabarvení na 50%. V té chvíli Vám umožní vidět venku jasněji a ostřeji, zatímco uvnitř jsou ve skutečnosti téměř čiré.
Je to převratná novinka, protože doposud nebylo možné vyrobit čočku, která by dokázala být čirá a zároveň polarizovat. Použitím polarizačního filtru byly čočky do této doby vždy tmavé.

Designy brýlových čoček

 

Designy brýlových čoček dělíme na sférický – skládá se ze dvou kulových ploch o různém poloměru (paprsky, které touto čočkou projdou, se setkají v jediném ohnisku).

Dále tórický design – skládá se opět ze dvou ploch, základní kulové a přídatné plochy tórické (geometricky připomíná tvar pivního soudku), a díky tomuto vzhledu se paprsky světla za čočkou setkají ve dvou různých ohniscích – používá se pro korekci astigmatismu; asférický design – skládá se z jedné kulové plochy a z jedné plochy, která se směrem k okraji oplošťuje, tím poskytuje kvalitnější zobrazení v okrajových částech zorného pole.

atorický design – podobný jako asferický avšak opět má dvě ohniskové linie. Poslední zajímavostí v designu brýlových čoček pak jsou prizmatické čočky, které slouží k odstranění šilnání. Svým tvarem připomínají klín či hranol.

Kombinací těchto designů pak vznikají pomocí složitých matematických výpočtů brýlové čočky pro více pohledových vzdáleností.

Omezení otevírací doby od 9. 11. 2020

Od 9. 11. 2020  až do odvolání bude naše optika otevřená

PONDĚLÍ - PÁTEK      8 - 16

Případné další změny, budou zveřejněny opět zde, proto sledujte naše webové stránky.

Děkujeme za pochopení a omlouváme se za možné komplikace.

Těšíme se vaši návštěvu.