Typy brýlových čoček

STÁLOBAREVNÉ sluneční brýlové čočky

Barevné

To je v podstatě základní provedení sluneční brýlové čočky. Vybrat si můžete jak odstín (nejčastěji šedá, hnědá, zelená), tak intenzitu zabarvení (většinou 50%, 75% nebo 85%, přičemž toto číslo udává množství světla zadrženého čočkou). Čočky jsou zabarveny celoplošně nebo tzv. gradal (horní část čočky je tmavší než spodní). A určitě stojí za zmínku i možnost obarvení čočky dle vzoru, doplněné např. zrcadlovou vrstvou.

Polarizační

Toto je nejlepší volba pro sluneční brýle, a to zejména pro řidiče, rybáře, lyžaře, vyznavače vodních sportů a všech ostatních, kteří se potýkají s nepříjemnými odlesky od vodorovných ploch. Polarizační čočky eliminují oslňující horizontální odlesky, zvyšují kontrast barev a tím zdokonalují ostrost vidění. Polarizační filtr je možné si představit jako mřížku, která propustí pouze světlo se shodnou polarizací jako je natočení mřížky. Pokud máte citlivý zrak a vadí Vám oslňující odlesky, pak jistě oceníte výhody polarizačních brýlových čoček.

Samozabarvovací sluneční brýlové čočky Drivewear

Tyto čočky nabízejí unikátní spojení samozabarvovací a zároveň polarizační vrstvy. Jak název napovídá, byly vyvinuty především pro řidiče, ale jejich skvělé vlastnosti určitě ocení nejen oni.
V neaktivní fázi jsou čočky zabarveny pouze polarizačním filtrem na 63% (nejsvětlejší) a jejich barva je žlutozelená. Zjasní Vám vidění v mlze a za snížené viditelnosti.
Reakcí na viditelné světlo se čočky zabarví na 75% a barva se změní na měděnou. Právě tato funkce dělá z těchto čoček něco vyjímečného, protože všechny dosavadní samozabarvovací čočky se barvily pouze vlivem UV záření. Tím pádem v autě nedosahovaly potřebné intenzity zabarvení, jelikož čelní okno většinu UV záření odfiltruje. Tato skutečnost ale čočkám DRIVEWEAR vůbec nevadí a i za volantem Vám poskytnou dostatečnou ochranu před oslněním. Vlivem UV záření dosáhnou čočky DRIVEWEAR maximálního zabarvení až 88%. Jejich barva je červenohnědá. Pokud se chcete dozvědět o čočkách DRIVEWEAR něco víc, neváhejte navštívit speciální webové stránky www.drivewear.cz nebo www.drivewearlens.com. A nebo použijte odkaz na stránky ČT1, kde se v pořadu Auto Moto Styl hovoří o čočkách Drivewear.

Tímto nabídka možností slunečních čoček končí.

A teď se možná ptáte, kde jsou klasické samozabarvovací čočky?
Jsou tu, ale patří do jiné kategorie. Nejsou to typické sluneční čočky, ale spíše

 

Čočky na každodenní používání s možností zabarvení

TRANSITIONS VI

Toto je klasická plastová samozabarvovací čočka, která se barví vlivem UV záření a nabízí optimální rovnováhu mezi čirostí uvnitř, zatmavením venku a vysokou rychlostí deaktivace. V porovnání s následujícími dvěma typy Transitions XTRActive a VANTAGE je v místnosti nejsvětlejší.

TRANSITIONS VII

Je nejnovější univerzální samozabarvovací čočka s technologií Chromea7, která postupně nahradí typ Transitions VI. Je to zatím nejvyváženější každodenní brýlová čočka s ještě vyšší rychlostí zabarvování (a odbarvování) a čirostí v místnosti. V porovnání s dosavadními Transitions VI lépe reaguje na nepřímý sluneční svit a lépe se zabarvuje v horkých letních dnech.

TRANSITIONS XTRActive

Toto jsou nejtmavší čočky Transitions. Jsou navrženy tak, aby byly venku mimořádně tmavé, uvnitř měly příjemné zabarvení (cca 11%) a aktivovaly se na přiměřené zatmavení i za předním sklem automobilu.

TRANSITIONS VANTAGE

Transitions VANTAGE jsou žhavou novinkou! Jsou to samozabarvovací plastové čočky s proměnlivou polarizací. Jsou to první čočky nového typu Transitions, které se při vystavení UV záření ztmavují a polarizují. Polarizační účinnost se pohybuje mezi 0% a 89% v závislosti na množství UV záření a teplotě. Polarizace začíná být účinná zhruba při zabarvení na 50%. V té chvíli Vám umožní vidět venku jasněji a ostřeji, zatímco uvnitř jsou ve skutečnosti téměř čiré.
Je to převratná novinka, protože doposud nebylo možné vyrobit čočku, která by dokázala být čirá a zároveň polarizovat. Použitím polarizačního filtru byly čočky do této doby vždy tmavé.

Designy brýlových čoček

 

Designy brýlových čoček dělíme na sférický – skládá se ze dvou kulových ploch o různém poloměru (paprsky, které touto čočkou projdou, se setkají v jediném ohnisku).

Dále tórický design – skládá se opět ze dvou ploch, základní kulové a přídatné plochy tórické (geometricky připomíná tvar pivního soudku), a díky tomuto vzhledu se paprsky světla za čočkou setkají ve dvou různých ohniscích – používá se pro korekci astigmatismu; asférický design – skládá se z jedné kulové plochy a z jedné plochy, která se směrem k okraji oplošťuje, tím poskytuje kvalitnější zobrazení v okrajových částech zorného pole.

atorický design – podobný jako asferický avšak opět má dvě ohniskové linie. Poslední zajímavostí v designu brýlových čoček pak jsou prizmatické čočky, které slouží k odstranění šilnání. Svým tvarem připomínají klín či hranol.

Kombinací těchto designů pak vznikají pomocí složitých matematických výpočtů brýlové čočky pro více pohledových vzdáleností.