Brýlové čočky (skla a čočky)
Základní dělení brýlových čoček je na minerální (skleněné) a organické (plastové).
Dále pak používáme čočky spojné (znaménko +) a rozptylné (znaménko –).
Minerální čočky
Minerální čočky můžeme obecně označit za těžší a tedy méně pohodlné pro celodenní nošení a jsou takén áchylnější k rozbití. Výhodou skleněných čoček je větší odolnost proti odření. Na minerální čočky lze nanášet pouze některé typy povrchových úprav a jsou vhodné jen do celoočnicových obrub. Minerální čočky lze tenčit zvyšováním indexu lomu a to od 1,5 až po 1,9, avšak jejich tenkost nezaručuje nižší hmotnost.
Organické čočky
Organické čočky mají nižší hmotnost a jsou tedy velice pohodlné pro nošení. Nejsou náchylné k rozbití, avšak jsou méně odolné proti poškrábání, žádají tedy trochu důslednější zacházení.
Na plastové čočky lze nanášet všechny povrchové úpravy. Některé typy plastových čoček jsou velmi vhodné pro použití do patentních a vázaných obrub. Lze je tenčit použitím asferických ploch nebo zvýšením indexu lomu od 1,5 do 1,74. Organické materiály pro výrobu brýlových čoček jsou polymery organických pryskyřic. Pro výrobu brýlových čoček se používá materiál CR 39 a příměsy pro zvýšení indexu lomu, dále polykarbonát a také trivex.
Podle toho, zda jsou čočky koncipované na jednu nebo více vzdáleností pak můžeme brýlové čočky dělit na:
Jednoohniskové čočky – užívají se pro jednu vzdálenost (dálka, střední, blízko).
Dalším typem čoček jsou bifokální brýlové čočky – čočka má jedno ohnisko pro vidění do dálky a dále segment pro vidění do blízka.
Podobným typem jsou trifokální brýlové čočky – opět má čočka segmet pro vidění do dálky a segment pro vidění do blízka, přidán je ještě segment pro vidění na střední vzdálenost.
Dnes nejpopulárnějšími čočkami pro korekci všech vzdáleností jsou čočky progresivní – takováto čočka nemá žádný viditelný předěl a umožňuje plynulý přechod dioptrií pro všechny potřebné vzdálenosti.
Brýlové čočky mohou mít mnoho speciálních designů, velké množství typů povrchových úprav a účelů použití. V následujích řádcích si tedy tyto designy, úpravy a speciality mezi brýlovými čočkami popíšeme.