Jaké brýle nabízíme?
ADÁMEK OPTIKA nabízí brýle čiré, zabarvovací i sluneční nebo polarizační, a to v dioptrické i nedioptrické variantě.
V dioptrických brýlích máme celou řadu možností. Záleží na konkrétních potřebách každého zákazníka.
Zhotovujeme brýle na jednu vzdálenost, tedy na dálku, do blízka nebo třeba na počítač.
Také umíme zahrnout více vzdáleností v jediných brýlích, a to pomocí bifokálních, multifokálních (progresivních) či interiérových (kancelářských) čoček. Takové brýle pak umožňují snadné překouknutí z dálky do blízka nebo v nich dokážete, kromě řízení a čtení, také práci s počítačem. Někdy stačí jen brýle na krátké vzdálenosti jako je počítač a čtení v jednom.
Pokud se ještě necítíte na multifokální brýle, ale zároveň už máte potíže při pohledu na blízko, mohou vám pomoci relaxační brýle, které usnadní pohled do blízka, ale zároveň jsou stejně pohodlné jako samostatné brýle na dálku.
Typy brýlových obrub
Celoočnicové brýle
Taková obruba se vyznačuje tím, že brýlová čočka je po celém svém obvodu upevněna do očnice. Tento typ umožňuje vsadit do brýlí čočky organické (plast) i minerální (sklo).
Obruby vázané
Tento typ brýlových obrub je charakteristický silonovým vláknem v některé části obvodového uchycení čočky. V brýlové čočce je pak vyfrézována prohlubeň (drážka), do níž zapadne silonová výztuha očnice i silonové vlákno na odkrytém okraji čočky. Vázané brýle vyžadují použití výhradně plastových čoček. Vhodnější jsou pak brýlové čočky s vyšším indexem lomu, tedy 1,6 a 1,67, či brýlové čočky z trivexu nebo polykarbonátu (speciální organické materiály), a to z důvodu vyšší pružnosti a mechanické odolnosti.
Obruby patentní
Vrtané brýle jsou specifickým druhem obrub, neboť z pravidla nemají pevnou konstrukci, ale jednotlivé části jsou k brýlovým čočkám připevněny buď šroubky, speciálními hmoždinkami či jinými systémy. Obecně lze říci, že se jedná o brýle nejméně nápadné či rušivé v obličeji (s výjimkou extravagantnějších variací). I tento typ brýlí vyžaduje použití čoček z organických materiálů, opět jsou nejvhodnější čočky s vyšším indexem lomu. Zde je obzvláště vhodné použít trivex či polykarbonát.
Organické materiály (plasty)
Z plastových materiálů se pro výrobu brýlí využívá nejčastěji acetát, popřípadě propionát či butyrát celulózy. Občas se můžeme setkat s optylem (polymer s tvarovou pamětí), polyamidem a v současné době se začínají objevovat i brýle z polymerů, jako je trivex, SPX, ultem a podobně. Výhodou těchto materiálů je jejich hypoalergennost.
Kovové materiály
V rámci kovových materiálů se můžeme setkat se slitinami oceli, s titanem a jeho různými variacemi, které mají vylepšené vlastnosti (např. TitanFlex, Z-titanium, β titan), a také s nerezovou ocelí. V tuto chvíli se na našem trhu začínají objevovat nové lehké kovové slitiny, jejichž původ si výrobci chrání. Ve výjimečných případech se lze setkat i s drahými kovy. Některé z materiálů jsou hypoalergenní.
Přírodní materiály
Přírodní materiály pro výrobu brýlí byly využívány především v dřívějších dobách, avšak někteří výrobci i dnes experimentují s někdy až neuvěřitelnými druhy materiálů. Běžně se tak lze setkat se dřevem, rohovinou, želvovinou a podobnými materiály. Často také můžeme vidět kůži. Jako doplňkový materiál můžeme vidět drahé kameny, perleť a podobně. Přírodní materiály jsou rovněž hypoalergenní, vyskytují se však velmi málo.
Sluneční brýle
Sluneční ultrafialové záření škodí. O tom už v dnešní době asi nikdo nepochybuje. Oko může poškodit nadměrné množství UVA a UVB paprsků pronikajících rohovkou do oka. Může způsobit např. zánět spojivek, poškození rohovky, oční čočky nebo sítnice.
Prevence je jednoduchá. Oči dobře ochrání sluneční brýle s kvalitním UV filtrem. Při výběru slunečních brýlí byste měli mít na paměti, že kvalita ochrany před slunečními paprsky nesouvisí s tmavostí slunečních brýlových čoček – to je pouze otázka subjektivního komfortu. Jednou z našich nabízených služeb je proto proměření propustnosti Vašich slunečních brýlí pro UV záření. Budete tak mít jistotu, že jsou Vaše oči v naprostém bezpečí.
Dětské oči jsou na sluneční svit velmi citlivé, a proto je ochrana dětského zraku kvalitními brýlemi více než na místě, zvláště na horách, u moře či rybníku.
Pokud chcete chránit svůj zrak slunečními brýlemi a zároveň potřebujete korigovat oční vadu, máte mnoho možností, jak to vyřešit.
Sluneční brýlové čočky se vyrábí v různých provedeních, ať už jako jednoohniskové (korigující jednu vzdálenost, většinou dálku nebo blízko), relaxační (s malým přídavkem do blízka) nebo progresivní (korigující dálku, blízko i střední vzdálenost) a bifokální. Běžně jsou dostupné ve všech variantách tenčení (index lomu), s různými povrchovými úpravami (např. antireflex, tvrzení, vrstva pohlcující UV záření) a v klasických i speciálních barvách (např. barvy zvyšující kontrast, a pod.). 100% UV filtr je u všech těchto čoček samozřejmostí. Můžeme vám zhotovit i polarizační sluneční brýle s dioptriemi.
Všechny tyto brýlové čočky jsou plastové, neboť vyrobit minerální (skleněnou) brýlovou čočku se 100% UV filtrem, zabarvením a polarizací je technologicky, a tím pádem i finančně, velmi náročné.
Samozabarvovací brýle
Přechodem mezi čirými a slunečními brýlemi jsou tzv. samozabarvovací brýle. Obvykle se jedná o